close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
   

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 23 lutego 2017

  W związku ze wzrostem w ostatnich dniach ilości zachorowań na ptasią grypę H7N9 w prowincji Guangdong i niebezpieczeństwem pojawienia się nowych jej mutacji, władze prowincji wydały ostrzeżenie i wprowadziły szereg środków prewencyjnych, m.in. ograniczono handel żywym drobiem i zamknięto tymczasowo targi drobiu.

  Ptasia grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywołaną przez wirus grypy, występującą powszechnie u ptaków. Ludzie mogą się nią również zarazić, jakkolwiek choroba nie przenosi się łatwo między ludźmi. W większości wypadków zarażenie człowieka może nastąpić na skutek kontaktu z żywym ptactwem lub w środowisku zarażonym wirusem (np. targi żywym drobiem, jatki na targowiskach).

   

  Zarażeniom ludzi od drobiu sprzyjają warunki pogodowe oraz chiński zwyczaj kupowania żywego lub świeżo ubitego drobiu. Kupowanie drobiu zamrożonego lub z produkcji przemysłowej obciążone jest znacznie niższym ryzykiem. Poddanie mięsa drobiowego obróbce termicznej powyżej 65°C przez min. 30 min lub 100°C przez min. 2 min (gotowanie, smażenie) w zasadzie wyklucza możliwość zarażenia, ale mięso powinno pochodzić ze sprawdzonych, bezpiecznych źródeł.

   

  Infekcja wirusem H7N9 objawia się gorączką, kaszlem, bólem gardła, mięśni i stawów itp. Osoby szczególnie narażone to dzieci, kobiety w ciąży, osoby z chorobami przewlekłymi i zaawansowane wiekowo.

   

  Apelujemy o ostrożność, unikanie miejsc kontaktu z żywym drobiem, a w przypadku stwierdzenia objawów o kontakt z lekarzem.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: