close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
   

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 11 września 2017

  Ósmego września w Bibliotece Kantońskiego Uniwersytetu Spraw Międzynarodowych odbyło się otwarcie wystawy „Język polski – Polszczyzna”. Udział w uroczystości wzięli przedstawiciele władz uczelni, wykładowcy polonistyki oraz studenci czterech już roczników studiów polonistycznych, a także goście reprezentujący inne wydziały i fakultety uniwersytetu.

  Przygotowana przez Bibliotekę Narodową wystawa składająca się z piętnastu zaprojektowanych w ciekawej szacie graficznej plansz, w lekki i zabawny sposób opowiada o zawiłościach języka polskiego. Przedstawia polski alfabet z jego kropkami, kreskami i ogonkami oraz odkrywa tajemnice polskiej fonetyki – świszczących i szeleszczących dźwięków. Pomaga w zmaganiach z siedmioma przypadkami i trzema rodzajami gramatycznymi.

   

  Oglądając wystawę można także poznać najstarsze, sięgające XII w., ślady języka polskiego, nazwiska wybitnych polskich pisarzy na przestrzeni wieków, czy dowiedzieć się jak „brzmią” polskie miasta.

   

  Otwierając wystawę Konsul Generalna Joanna Skoczek powiedziała:
  „Kształcenie w zakresie języka i kultury polskiej kolejnych roczników studentów jest niezwykle ważne i potrzebne w chwili, gdy relacje polsko-chińskie są najlepsze od lat, kiedy rośnie liczba Chińczyków odwiedzających Polskę i Polaków przyjeżdżających do Chin, kiedy zwiększają się obroty handlowe, a polskie produkty pojawiają się na chińskich półkach, kiedy polscy artyści: muzycy, plastycy, pisarze stawiają sobie zaistnienie w Chinach za punkt honour.

   

  Aby jak najlepiej skorzystać z tych możliwości, niezbędne jest wzajemne poznanie się i dobra komunikacja. To zaś jest możliwe wówczas, gdy coraz więcej o sobie wiemy i mówimy tym samym językiem.”

   

  Warto więc uczyć się języka polskiego, studiować i pracować w Polsce, poznawać nasz kraj.

   

  Troje studentów obecnego czwartego roku kantońskiej polonistyki, którzy niedawno wrócili z rocznych studiów w Polsce podzieliło się podczas otwarcia wystawy swoimi wrażeniami. Karolina (Zhang Huiling) i Leszek (Lin Xin) studiowali na Uniwersytecie Jagiellońskim, Dorota (Deng Zheyi) na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Swoje pełne entuzjazmu wspomnienia opowiedzieli w bardzo poprawnej, literackiej polszczyźnie, budząc podziw polskich i zazdrość chińskich słuchaczy, zwłaszcza studentów z młodszych roczników kantońskiej polonistyki.

   

  Wystawa można oglądać do 22 września.

  DSC_0049
  DSC_0089
  DSC_0103

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: