close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
   

   

 • STRONA GŁÓWNA

 • 9 listopada 2017

  Shenzhen jest kolejnym chińskim miastem, w którym gości wystawa „Polska. Architecture”. Współorganizowana przez Konsulat Generalny w Kantonie oraz EPC Art.&Culture Center ekspozycja została uroczyście otwarta 7 listopada br.

  Witając gości, Konsul Generalna RP Joanna Skoczek wskazała na podobieństwa pomiędzy Shenzhen
  a Polską w ostatnich 30 latach, naznaczonych otwartością, zaangażowaniem w inwestycje infrastrukturalne i powstawaniem wybitnych realizacji architektonicznych. Daje to dobrą podstawę do współpracy polsko-chińskiej w dziedzinach planowania miast, zarządzania przestrzenią publiczną oraz wzornictwa.

   

  Kuratorem „Polska Architecture” jest znana architekt oraz redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator, Ewa Porębska, która, przestawiając przykłady najważniejszych dokonań współczesnej polskiej architektury, kładła nacisk na konieczność rozwoju i tworzenia możliwości współpracy międzynarodowej dla młodych talentów. Współkuratorem po stronie chińskiej jest Iion Ho.

   

  Do końca listopada można obejrzeć 24 zrealizowane w ostatnich latach wybitne i nagradzane realizacje architektoniczne, m. in. Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, będącą pierwszym w historii polskim budynkiem, który zdobył najważniejszą w Europie nagrodę architektoniczną im. Miesa van der Rohe (2015), Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, zrewitalizowany XIX-wieczny dworzec kolejowy we Wrocławiu, czy bydgoską „Marinę”.

   

  Po ceremonii otwarcia odbył się panel ekspercki „Urban Improvement Architecture Revitalization” , z udziałem Ewy Porębskiej, prof. Xu Haohao z South China University of Technology, Ole Boumana – dyrektora Design Society w Shenzhen, a także Philipa Feng – architekta ze studia FLY. Warto zauważyć podobne trendy w sposobach rewitalizacji europejskiej i chińskiej. Wspólnym mianownikiem dla realizacji przedstawionych przez prelegentów jest zachowanie w maksymalnym stopniu historycznej, oryginalnej substancji, brak ingerencji w środowisko naturalne, a także uwzględnienie aspektu społecznego oraz kontekstu kulturowego i historycznego okolicy. Na szczególną uwagę zasługuje projekt rewitalizacji w dzielnicy Liwan przedstawiony przez prof. Xu Haohao. W tym przypadku władze Kantonu zgodziły się na przyjęcie pionierskiego wówczas modelu rewitalizacji – zrezygnowano z całkowitego wyburzenia zabudowań i postanowiono odtworzyć historyczny charakter miejsca bazując na oryginalnej strukturze zabudowy.

   

  Udział w otwarciu wystawy i w towarzyszących jej dyskusjach wielu architektów, planistów, designerów i przedstawicieli biznesu pozwala wierzyć, że zainteresowanie polską architekturą przełoży się na konkretne projekty współpracy i zaistnienie wybitnych polskich twórców na wymagającym, ale dającym niemal nieograniczone możliwości realizacji rynku południowych Chin.

   

  Wystawa została objęta patronatem European Union Chamber of Commerce.

  DSC_0004
  DSC_0011
  DSC_0019
  DSC_0033
  DSC_0056
  DSC_0063
  DSC_0074
  DSC_0111
  DSC_0122
  DSC_0139

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: