close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
   

   

 • STRONA GŁÓWNA

 • 22 listopada 2017

  Późna jesień już tradycyjnie jest w prowincji Guangdong naznaczona intensywną obecnością polskiej kultury. Po otwarciu 7 listopada wystawy „Polska. Architecture” w Shenzhen, kolejny tydzień upłynął pod znakiem polskiej muzyki klasycznej i sztuk plastycznych.

  Wzorem lat ubiegłych Konsulat Generalny RP w Kantonie zorganizował koncert dla partnerów i przyjaciół Polski stanowiący podziękowanie za ich zaangażowanie we wzmacnianie dwustronnych kontaktów w kulturze, edukacji i biznesie. Jednym z partnerów był współorganizator koncertu, Pearl River Piano Factory i Pear River Piano Cultural Park. W ich siedzibie 16 listopada odbył się koncert fortepianowy Krzysztofa Książka, młodego polskiego pianisty, półfinalisty i laureata dwóch nagród pozaregulaminowych w XVII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncert był częścią chińskiego tournée artysty. 

   

  Artysta zaprezentował osiem utworów F. Chopina, K. Szymanowskiego oraz I. J. Paderewskiego. Obecność twórczości I. J. Paderewskiego ma szczególne znaczenie, gdyż koncert upamiętniał także 99. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Witając gości, Konsul Generalna RP w Kantonie, Joanna Skoczek, przypomniała o roli i zasługach wielkiego pianisty na drugim polu jego działalności, czyli w dyplomacji. 

   

  Wśród publiczności było wielu przedstawicieli miejscowych władz, organizacji gospodarczych, artystów, korpusu konsularnego oraz świata akademickiego. 

   

  W piątek 17 listopada polska sztuka zawitała do Zhongshan, gdzie Konsulat Generalny RP w Kantonie, we współpracy z władzami miasta, zorganizował wydarzenie podwójne. 

   

  W miejscowym młodzieżowym domu kultury odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Na fali marzeń” składającej się z ilustracji i grafik autorstwa młodej polskiej artystki Natalii Uryniuk. Goście, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz Zhongshan, artyści, miłośnicy kultury, w tym mieszkający w tym mieście Polacy, mogli podziwiać kolorowe i zabawne prace z uznanej serii „Balticarium”, jak również ciekawe grafiki i kolaże. Wystawę można odwiedzać do 3 grudnia br.

   

  Po otwarciu wystawy odbył się solowy koncert Krzysztofa Książka. Zgromadzona w wypełnionej po brzegi sali koncertowej publiczność, w znacznej części złożona z dzieci, była oczarowana dźwiękami polskiej muzyki klasycznej.  

  204
  239
  241
  244

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: