close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
   

   

 • ARCHIWUM 2017, 2018

 • 15 listopada 2018

  12 listopada 2018 r. Kantoński Uniwersytet Spraw Międzynarodowych (GDUFS) zaprosił Konsul Generalną RP Joannę Skoczek na spotkanie pożegnalne w związku z nadchodzącym końcem jej misji w Kantonie. Studenci Instytutu Polonistyki mieli okazję po raz ostatni zaprezentować przed Konsul Generalną swoje umiejętności językowe.

  Podczas części oficjalnej rektor GDUFS Shi Youqi stwierdził, że utworzona jako trzecia w Chinach polonistyka na GDUFS rozwija się bardzo dobrze. Studenci mają okazję uczestniczyć w szkołach letnich i wymianach akademickich w Polsce. Odnoszą też sukcesy w Ogólnochińskim ‎Konkursie Krasomówczym w Języku Polskim. Pierwszy rocznik absolwentów Instytutu znalazł zatrudnienie związane z językiem polskim - jako nauczyciele, tłumacze i współpracownicy firm działających na styku naszych dwóch krajów. Tłumaczem spotkania był Leszek Lin Xin, absolwent tego rocznika i lektor na GDUFS, którego znajomość polszczyzny dowodzi, że można opanować nasz język niemal biegle w zaledwie cztery lata.

   

  Konsul Generalna Joanna Skoczek podkreśliła z kolei, że rozpoczęła misję w Kantonie w tym samym czasie, w którym pierwszy rocznik studentów polonistyki kantońskiej rozpoczął studia. Dało jej to możliwość obserwowania od początku ich szybkiego rozwoju językowego i nawiązywania dobrych relacji. Wyraziła nadzieję, że współpraca GDUFS z Polską będzie się dalej rozwijać, a studenci wytrwają w postanowieniu nauki języka polskiego i będzie to dla nich źródłem satysfakcji i sukcesów.

   

  W uznaniu dla jej osiągnięć, zaangażowania i wsparcia dla rozwoju Instytutu Polonistyki i współpracy akademickiej pomiędzy Chinami i Polską, Konsul Generalna RP otrzymała tytuł profesora wizytującego GDUFS.

   

   

  Podczas spotkania ze kadrą i studentami Instytutu Polonistyki Konsul Generalna ogłosiła wyniki konkursu dla studentów drugiego roku na najlepsze wypracowanie o Polsce po szkole letniej. W tym roku zadaniem uczestników było napisanie rekomendacji turystycznej o Polsce na zlecenie biura podróży. Poradzili z tym sobie różnie, jednak wszystkie prace były ciekawe i pełne zaskakujących dla polskiego jury spostrzeżeń. Trzy najlepsze studentki otrzymały nagrody od Konsulatu.

   

  Studenci polonistyki zaprezentowali swoje talenty – nie tylko tradycyjne dla Chin (kaligrafię i kung-fu), ale przede wszystkim polonistyczne. Samodzielnie poprowadzili spotkanie wyłącznie w języku polskim, przedstawili inscenizację wiersza Jana Brzechwy „Na straganie” i zaśpiewali dwie piosenki: „Czy ten pan i pani?” Anny Wyszkoni oraz „Dni, których jeszcze nie znamy” Marka Grechuty. Ponadto młodzi poloniści zadali Konsul Generalnej wiele pytań dotyczące jej pracy w Kantonie, relacji polsko-chińskich oraz kantońskiej kultury i potraw.

   

   

  Kantońscy studenci języka polskiego, dzięki pracy kierownik Instytutu Polonistyki prof. Zofii Mao Yinhui oraz kadry polskiej i chińskiej, mają szanse otrzymać dobre wykształcenie polonistyczne i mogą liczyć na stałe wsparcie Konsulatu Generalnego RP w Kantonie.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: