close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
   

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 8 października 2018

  W sobotnie popołudnie 22 września 2018 r. w Kantońskiej Bibliotece Dziecięcej odbyło się kolejne spotkanie z serii „Jedna opowieść, kultura narodowa - konsulowie opowiadają”. Kilkudziesięcioro dzieci w wieku 6-12 lat wraz z rodzicami wysłuchało utrzymanej w konwencji swobodnego dialogu prelekcji Konsul Generalnej Joanny Skoczek na temat Polski.

  Osią była wydana w języku chińskim opowiastka „Mały Chopin” autorstwa Michała Rusinka traktująca o tym, jak mały Fryderyk stał się genialnym kompozytorem. Niemałą zasługę miały w tym mrówki i pyszny wielkanocny mazurek. Tę i inne książki polskich autorów w wersji chińskiej Biblioteka otrzymała w prezencie od Konsulatu i Instytutu Polskiego w Pekinie. Mali słuchacze byli doskonale zaznajomieni z postacią polskiego kompozytora, dlatego jego niezwykłe przygody przyjęli z dużym entuzjazmem.

   

  Kolejna część prezentacji poświęcona była najpiękniejszym miejscom w Polsce, specjałom kuchni, trudnościom języka itp. Największy zachwyt widowni wzbudziły kolorowe pisanki, misterne wycinanki, a także pierogi z owocami, które, choć podobne do chińskich jiaozi, podawane na słodko wyjątkowo przypadły do gustu dzieciom. Na rodziców gotowych przygotować swoim pociechom dania kuchni polskiej czekały breloczki z kodami QR do pobrania książki Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek Polskie ścieżki smaków”.

   

   

  Dzieci z wielką uwagą słuchały kolejnych ciekawostek o naszym kraju, co udowodniły popisując się wiedzą zdobytą w czasie wystąpienia w konkursie wiedzy o Polsce. Na autorów poprawnych odpowiedzi czekały nagrody w postaci: smyczy, kubków, płyt z muzyką Chopina, notesów itd. Całość zwieńczyła wspólna sesja zdjęciowa, autografy, zwiedzenie gmachu biblioteki oraz życzenia pomyślności z okazji zbliżającego się święta środka jesieni. 

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: