close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
   

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 25 października 2018

  Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości i setnej rocznicy odzyskania przez Polskę państwowości, 19 i 20 października 2018 r. Konsulat Generalny RP w Kantonie zorganizował koncerty polskiej pianistki Katarzyny Borek w Kantonie i w Shenzhen. Pianistka zagrała głównie utwory Ignacego Jana Paderewskiego, jednego z ojców polskiej niepodległości.

  Twórczość Paderewskiego jest szczególnie bliska Katarzynie Borek, która zawarła autorskie interpretacje jego utworów na swoim debiutanckim albumie „Ignacy Jan Paderewski – Works For Piano Solo”. Pianistka jest laureatką wielu nagród, m. in. dwukrotnie otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Oprócz wieloletniego koncertowania z repertuarem klasycznym tworzy muzykę eksperymentalną, łączącą brzmienia fortepianu i elektroniki. Podczas koncertów w Kantonie i w Shenzhen poza kompozycjami Paderewskiego artystka zaprezentowała utwór Fryderyka Chopina ze względu na jego popularność w Chinach i na świecie.

   

  Konsul Generalna RP w Kantonie Joanna Skoczek opowiedziała zgromadzonym o roli, jaką Paderewski – „najlepszy pianista wśród polityków i najlepszy polityk wśród pianistów” – odegrał w historii jako dyplomata zabiegający o odzyskanie polskiej państwowości oraz jeden z pierwszych polskich ministrów spraw zagranicznych i premierów.

   

  Miasta, w których odbyły się koncerty, zostały wybrane ze względu na ich szczególne znaczenie w okręgu konsularnym, miejscowych partnerów Konsulatu oraz relatywnie liczne grono zamieszkujących je Polaków. Na koncerty zaproszeni zostali Chińczycy zaangażowani w relacje z Polską, reprezentanci mediów, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, miejscowi Polacy oraz członkowie klubów, w których odbyły się koncerty – Canton Club i Shenzhen Bay Club. Partnerami koncertu w Kantonie były Guangdong Public Diplomacy Association oraz Pearl River Piano Group.

   

  Utwory Paderewskiego, podobnie zresztą jak sama artystka, spotkały się z ciepłym przyjęciem i żywym zainteresowaniem zgromadzonych gości. Po występach goście uczestniczyli w bankiecie, na którym mieli okazję spróbować specjałów polskiej kuchni, takich jak pierogi.

  www2
  www4
  www5
  www6
  www8
  www1

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: