close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
   

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 30 października 2018

  W piątek 26 października 2018 r., w ramach Rejsu Niepodległości organizowanego pod hasłem „Dookoła świata pod żaglami”, okręt „Dar Młodzieży” na kilka dni wpłynął do portu w Hongkongu.

  Stulecie odzyskania niepodległości to wyjątkowa okazja do promowania Polski, jej historii, współczesności i perspektyw rozwoju w niestandardowy i atrakcyjny sposób. Rocznica ta stała się impulsem do zorganizowania wyprawy dookoła świata słynnym polskim żaglowcem „Dar Młodzieży”. Okręt wyruszył z Gdyni 20 maja 2018 r., a powrót zaplanowano na 28 marca 2019 r. W wyprawie bierze udział blisko 1000 młodych osób z całej Polski. W planie Rejsu Niepodległości znajdują się 22 porty w 18 państwach – Hongkong jest trzynastym z nich.

   

   

  W porcie załogę powitał Ambasador RP w Chinach Wojciech Zajączkowki oraz Wong Wing-Hung – przedstawiciel władz Specjalnego Regionu Administracyjnego Hongkong. W sobotę 27 października na rufie żaglowca odbył się bankiet, podczas którego serwowano dania kuchni polskiej, a w niedzielę zorganizowano Dzień Otwarty, który cieszył się dużym zainteresowaniem – okręt odwiedziło około 3000 osób, w tym przedstawiciele mieszkającej w Hongkongu Polonii.

   

  Przesłaniem Rejsu jest zaakcentowanie w globalnej przestrzeni publicznej tak wyjątkowej rocznicy, jaką jest stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Drugim punktem kluczowym jest udział żaglowca w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w dniach 22-27 stycznia 2019 r.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: