close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
   

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 31 października 2018

  Delegacja Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej oraz polskich uniwersytetów odwiedziła Kanton w dniach 25-26 października 2018 r. Uczelnie z Polski wzięły udział w targach China Education Expo 2018. Ponadto delegacja uczestniczyła w polsko-chińskim seminarium zorganizowanym przez Konsulat Generalny RP w Kantonie we współpracy z NAWA, które było okazją do nawiązania bezpośredniego kontaktu z renomowanymi chińskimi uczelniami.

  China Education Expo to wydarzenie odbywające się corocznie w czterech chińskich miastach (Pekinie, Chengdu, Kantonie i Szanghaju) promujące współpracę akademicką i ułatwiające uczelniom spoza Chin przyciąganie miejscowych studentów. Oprócz polskich szkół wyższych obecne były uczelnie i instytucje edukacyjne z Niemiec, Kanady, USA, Wielkiej Brytanii i kilkunastu innych krajów.

   

  W tym roku delegacja polska, poza uczestnictwem w targach w Kantonie 25 października, miała okazję zaprezentować się na targach w Chengdu. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, która była koordynatorem misji, to nowo powstała instytucja wspierająca umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa. Wśród polskich uczestników wydarzeń należy wymienić Uniwersytet Warszawski, Politechnikę Wrocławską, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet SWPS oraz Uniwersytet Śląski. Ponadto obecna była Fundacja Edukacji Polsko-Chińskiej.

   

  Podczas seminarium w siedzibie Konsulatu Generalnego RP 26 października reprezentanci polskich uniwersytetów mieli okazję przedstawić swoją ofertę edukacyjną, opowiedzieć o aktualnej współpracy międzynarodowej i wskazać możliwości współpracy kilkunastu chińskim partnerom.

   

   

  Jak podkreśliła Konsul Generalna RP Joanna Skoczek, polsko-chińska wymiana akademicka z roku na rok staje się coraz bardziej intensywna. Liczba studentów chińskich w Polsce pochodzących z okręgu konsularnego wzrosła względem zeszłego roku o 11%. Konsul Generalna zachęciła uczestników do nawiązywania bezpośredniego kontaktu z uczelniami. Z kolei dr Zofia Sawicka, zastępca dyrektora generalnego NAWA, przybliżyła uczestnikom założenia polskiej polityki edukacyjnej, jak również działania Agencji w tym zakresie.

   

  Uniwersytety chińskie uczestniczące w seminarium pochodzą z prowincji Guangdong oraz Guangxi. Reprezentowane były uczelnie techniczne, medyczne, biznesowe i humanistyczne z czołówki rankingu szanghajskiego. Duża frekwencja świadczy o rosnącym zainteresowaniu współpracą z Polską. W trakcie seminarium swoją ofertę przedstawiły:

   

  • Sun Yat-sen University
  • Guilin University of Technology
  • Guangdong Polytechnic Normal University
  • Peking University Shenzhen Graduate School
  • Guangdong University of Petrochemical Technology
  • Youjiang Medical University for Nationalities
  • Guangdong University of Foreign Studies
  • Guangdong Pharmaceutical University
  • South China University of Technology
  • Hezhou University

   

  Ponadto w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele miejscowych szkół międzynarodowych, którzy dzięki uczestnictwu mogli włączyć polskie uczelnie do oferty prezentowanej absolwentom swoich liceów, a także przedstawiciele agencji zajmującej się wymianą akademicką.

   

  Seminarium dało przedstawicielom chińskich uczelni możliwość głębszego niż na targach poznania polskiego potencjału naukowego oraz okazję do nawiązania kontaktów z osobami decyzyjnymi.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: