close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
   

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 3 kwietnia 2019

  Przedstawiamy drugi poradnik z cyklu ,,Dwujęzyczność w praktyce" skierowany do rodziców dzieci polskiego pochodzenia wychowywanych za granicą

  Po opublikowanym w zeszłym roku poradniku ,,Dwujęzyczność w pytaniach i odpowiedziach" przyszedł czas na poradnik ,,Jak uczyć dziecko czytać i pisać po polsku". Oba poradniki przygotowane zostały zgodnie z aktualnym stanem wiedzy z dziedziny językoznawstwa, psychologii i pedagogiki, dzięki wsparciu finansowemu Departamentu do Spraw Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP.

   

  Opracowany przez APPLA (Association for the Promotion of Polish Language Abroad) poradnik ,,Jak uczyć dziecko czytać i pisać po polsku" skierowany jest do rodziców i nauczycieli dzieci polskiego pochodzenia wychowywanych za granicą. Znajdują się w nim rozdziały poświęcone m.in. rozróżnieniu między dwujęzycznością i dwupiśmiennością, psychologicznym i językowym mechanizmom nabywania umiejętności czytania i pisania oraz odpowiedniemu przygotowaniu dziecka do podjęcia nauki czytania i pisania w języku polskim w sytuacji dwujęzyczności. Omawiane są w nim także trudności wynikające z różnic w zapisie języków, zagadnienia nauczania ortografii, trudności dyslektyczne oraz kwestia wyboru kroju pisma. 

   

  Serdecznie zachęcamy do korzystania z obu poradników!

   

    

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: