close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
   

   

 • INFORMACJE KONSULARNE

 • Szanowni Państwo,

   

  Witamy Państwa w dziale informacji konsularnych. Znajdą tu Państwo wiele potrzebnych informacji dotyczących procedury wydawania paszportów, nadawania nr PESEL, występowania w sprawach obywatelstwa polskiego, umiejscawiania i wydobywania aktów stanu cywilnego, wydawania zaświadczeń i wiele innych. Staraliśmy się zamieścić możliwie najwięcej przydatnych dla Państwa informacji i wzorów dokumentów. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z zamieszczonymi informacji przed planowaną wizytą w urzędzie. W razie dodatkowych pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt.

   

  Jeżeli są Państwo zainteresowani zapisaniem się na wizytę w Konsulacie Generalnym, uprzejmie prosimy uprzednio o umówienie się telefoniczne pod numerem +86 20 81219993 lub mailowe na adres kanton.kg.sekretariat@msz.gov.pl.

   

  Zmiany w przepisach o aktach stanu cywilnego oraz o dowodach osobistych z dniem 1 marca 2015 r. 

   

  Konsulat Generalny RP w Kantonie informuje, że z dniem 1 marca 2015 r. weszła w życie nowa ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2014 r. poz. 1741, z poźn. zm.).
  Nowe przepisy wprowadzają zmiany w dziedzinie prawa stanu cywilnego, również w sprawach prowadzonych za pośrednictwem Konsulatu RP w Kantonie. Zachęcamy zatem do zapoznania się z uaktualnionymi informacjami konsularnymi  dostępnymi na stronie internetowej Konsulatu RP.

   

  Dodatkowo z dniem  1 marca 2015 r. wprowadzone zostały także zmiany w przepisach z zakresu ewidencji ludności i dowodów osobistych, które umożliwią funkcjonowanie zintegrowanego systemu informatycznego (m.in. rejestrów bazy PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego). Oznacza to, że po odpisy aktów urodzenia lub małżeństwa czy po wydanie nowego dowodu osobistego można będzie zwrócić się do dowolnego urzędu gminy lub urzędu stanu cywilnego w Polsce.

   

  Informacje na temat zmian dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych RP:
  https://msw.gov.pl/pl/tagi/1334,1-marca.html

   

  Również z dniem 1 marca 2015 r. weszła w życie ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz.U. z 2010 r. nr 167, poz. 1131, z póżn, zm.).

  Ustawa wprowadza zmiany ustawy o funkcjach konsulów wskazując, iż w sprawach dotyczących dowodów osobistych konsul:
  - przyjmuje zgłoszenia o utraconych lub uszkodzonych dowodach osobistych, znalezione dowody osobiste oraz przekazuje informacje o tych zdarzeniach organom gmin;
  - gromadzi i przechowuje dokumentację związana z dowodami osobistymi oraz udostępnia ją uprawnionym podmiotom.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: